Oświetlenie led montowane jako oświetlenie sufitowe w nowoczesnych domach

oświetlenie ledNowoczesna technologia towarzyszy nam dziś na każdym kroku, nawet w naszych domach. Dzisiaj na łamach GlobalArt chcieliśmy poruszyć temat nowoczesnych rozwiązań oświetlenia diodowego – czyli opartego o tak zwane diody led. Zapewne już wielokrotnie słyszeliście o tej technologii. Obecnie jest już ona wykorzystywana w wielu dziedzinach życia, a w miarę jej rozwoju powoli rewolucjonizuje rynek oświetleniowy. Dlaczego?

Otóż tego typu oświetlenie led jest po pierwsze bardzo wydajne – zdziwilibyście się Państwo jak silne światło może emitować grupa takich zsynchronizowanych diod. Oprócz tego jest jednocześnie bardzo energooszczędnym źródłem światła, co przy drożejących cenach energii elektrycznej ma coraz większe znaczenie. Aktualnie są to już obecnie bardzo rozwinięte technicznie moduły oparte na zastosowaniach led’ów. Kolejną zaletą jest „ekologiczność” takiego oświetlenia nie tylko ze względu na oszczędność energii, ale także zw. na przyszłą utylizację. Warto też nadmienić, że oświetlenie led emituje dużo lepszą – przyjemniejszą dla oka – barwę światła niż żarówki energooszczędne, które dają zimną barwę światła. Pod względem oszczędności energii takie żarówki mogą być substytutem dla oświetlenia led, ale każdy chyba zdaje sobie sprawę, że nawet rzekomo silne (o wysokiej mocy) żarówki tego typu emitują zazwyczaj mało światła, a jak już wspomnieliśmy oświetlenie led jest zarówno skuteczne jak i energooszczędne oraz przyjazne dla środowiska, także wydaje się być lepszą alternatywą.

oświetlenie sufitowe - halogeny led

Oświetlenie sufitowe oparte na diodach

Jeżeli chodzi o zastosowanie w domu to tego typu formy oświetleniowe najczęściej stosowane są jako oświetlenie sufitowe. Aktualnie rozwiązania te stanowią realną konkurencję dla dotychczas powszechnych halogenów używanych w wielu domach jako oświetlenie sufitowe – ledy w takim zastosowaniu sprawdzają się wręcz doskonale i zużywają mniej prądu. W aspekcie technicznym oświetlenie sufitowe to w pewnym sensie dosyć nietypowa forma oświetleniowa, dlatego również używa się w takim przypadku specjalnych modułów zaprojektowanych w celu wykorzystania jako forma oświetlenia sufitowego.

Aktualnie do najczęściej stosowanych rozwiązań w ramach technologii led są taśmy led, a także listwy (wytrzymalsze i lepsze) oraz żarówki stworzone w oparciu o tą technologię – posiadające w swoim wnętrzu wbudowane diody. Dostępne są także tak zwane halogeny led, które doskonale nadają się do wykorzystania jako oświetlenie sufitowe. W sklepach oferowane są już całe, gotowe moduły oświetlenia led. Podobno jest to przyszłość oświetlenia także, jeżeli czeka nas w najbliższym czasie jakiś remont, to warto rozważyć możliwości jakie daje ta technologia.

 

Źródła:

[1] Artykuł o oświetleniu led: https://www.ibiznes.katowice.pl/oswietlenie-led-lampy-katowice-gdzie-kupic/ Lampy Led gdzie kupić w Katowicach: Ibiznes Katowice

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Post Author: Adas