Jak inwestować na giełdzie w dzisiejszych czasach

Inwestowanie na giełdzie wielu osobom, które można poniekąd nazwać laikami wydaje się często szybkim sposobem na łatwy zarobek. Bynajmniej gry na giełdzie nie można zaliczyć na pewno do kategorii łatwego zarabiania pieniędzy. Przede wszystkim by zacząć trzeba mieć podstawową wiedzę na temat giełdy, funkcjonowania rynków, gospodarki, ogólną wiedzę ekonomiczną oraz ogląd sytuacji polityczno-gospodarczej na świecie. Poza tym trzeba się wykazać opanowaniem, wyczuciem i doświadczeniem. Bez tego będziemy raczej skazani na porażkę.

index

źródło: GPW.pl

Osobom początkującym, które wchodzą na rynek w czasie hossy, może się wydawać, że jest to  w miarę bezpieczna forma inwestowania, jednak historia uczy, że jest wręcz przeciwnie. Kryzysy, bessy, korekty, bański spekulacyjne z tym wszystkim musi się zmierzyć aktywny gracz giełdowy.   Nie ma złotego środka, nie ma konkretnych reguł i przepisu na to by zarabiać, a nie tracić na giełdzie. Doradcy i specjaliści zazwyczaj tak samo często mają rację, jak się mylą.

Jedną z istotniejszych zasad, którymi warto się kierować to podstawowa zasada handlu – kupić tanio  i drogo sprzedać. Wydaje się oczywiste jednak giełda papierów wartościowych jest na tyle skomplikowanym i ryzykownym rynkiem, że w praktyce często trudno podejmować racjonalne decyzje. Kusi nas chęć większego zysku, stresują nasz szybkie i duże starty. Często specjaliści mawiają, że przy inwestowaniu na giełdzie należy kierować się rozsądkiem, a nie emocjami. Czasem może się okazać jednak, że to właśnie strach i emocje uchronią nas przed katastrofalnymi stratami, których moglibyśmy nigdy nie odrobić jeśli nie sprzedalibyśmy swoich akcji w odpowiednim momencie, czasem nawet na stratach warto się ratować i sprzedać poniżej ceny zakupu.

Jednak by grać na giełdzie trzeba mieć nerwy ze stali. Wiele zależy od tego jaki stosunek mamy do pieniędzy. Jeżeli ktoś nie lubi dużego ryzyka nie powinien raczej podejmować prób inwestowania na giełdzie.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji warto prześledzić dokładnie  w jakim stadium obecnie znajduje się giełda, jak wygląda sytuacja konkretnych spółek, których akcje planujemy kupić, czy nie są przewartościowane, czy może są niedowartościowane. itp. Jednak przede wszystkim powinna nas zainteresować sytuacja gospodarcza na świecie, bowiem polska giełda jest całkowicie zależna od zagranicznych. Wynika to z globalizacji gospodarczej świata. W dzisiejszych czasach, jeżeli zagraniczne giełdy spadają, to  polska giełda również będzie spadać i to często mocniej niż giełdy bardziej rozwiniętych krajów, a to ze względu na fakt, że nadal jesteśmy krajem rozwijającym się. W takich momentach często nie ma wielkiego znaczenia realna wartość spółek, liczą się indeksy i emocje.

Źródła:

  1. Antyhaczyk: Jak grać na giełdzie? – jak inwestować na giełdzie?
  2. GPW.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Post Author: Adas

1 thought on “Jak inwestować na giełdzie w dzisiejszych czasach

    Marek

    (Maj 26, 2014 - 14:35)

    Z giełdą to jest tak, że ktoś musi stracić, żeby ktoś mógł zarobić. Z pustego i Salomon nie naleje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*