Co to jest zastaw rejestrowy – uciążliwe zabezpieczenie?

Osoby decydujące się na kredyt samochodowy z zabezpieczeniami mogą liczyć na korzystniejsze warunki umowy aniżeli ci, którzy wybrali opcję bez zabezpieczeń. Płacone przez nich raty będą niżej oprocentowane. Jak jednak doskonale wiadomo, banki niczego za darmo nie rozdają. Chcąc dostać autokredyt na lepszych warunkach, trzeba nastawić się na to, że będą tutaj wymaganie liczne zabezpieczenia takiego zobowiązania.

W tym przypadku banki stosują ich wiele – wszystkie są z punktu widzenia kierowcy uciążliwe, chociaż jedne w większym, innym natomiast w mniejszym stopniu. Zresztą, ich zadaniem nie jest przecież ochrona interesów klienta, ale banku. Powinno być zatem zrozumiałe, że żadnych taryf ulgowych tutaj nie będzie. Bez wątpienia jednym z tych zabezpieczeń, których kierowcy najbardziej nie lubią jest zastaw rejestrowy. Informacja o tym, że auto jest kredytowane trafia po pierwsze – do ogólnopolskiej bazy, a po drugie – do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Tym samym nie jest możliwe sprzedanie samochodu nie jest możliwe dopóki kredyt nie zostanie spłacony. Bank jako współwłaściciel auta musiałby na to wyrazić zgodę, a to się zdarza jedynie w sporadycznych przypadkach.

Wpis do stosownego rejestru i dokumentów dokonywany jest przed sąd rejonowy – na stosownym wniosku widnieć musi również podpis przedstawiciela banku. W momencie wywiązania się ze zobowiązania adnotacja zostaje wykreślona przez sąd, co dla kierowcy oznacza zwrócenie się do tej instytucji z ponownym wnioskiem. Na decyzję zawsze trzeba czekać.

Autokredyt, a poprawa zdolności kredytowej

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu samochodowego, zawsze zastanawiamy się czy bank odpowiednio oceni naszą zdolność kredytową. To niezwykle ważne, ponieważ od tego właśnie zależy to, w jaki sposób bank przychyli się do naszego wniosku. Koniecznie powinniśmy pamiętać o tym, że sami mamy bardzo duży wpływ na ten właśnie aspekt, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Nawet rzeczywiście najtańszy kredyt samochodowy spłacać będziemy przez kilka lat – jak długo, to zależy od bardzo wielu czynników. Warto zatem podnieść w oczach banku swoją finansową wiarygodność. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim należy uporządkować kwestie zobowiązań, które posiadamy. Należy jak najszybciej je spłacić – wówczas nasze konto pod tym względem jest czyste. Dość ważne są tutaj nawet takie kwestie, na które nie zawsze zwracamy dostateczną uwagę. Na przykład jesteśmy właścicielami karty kredytowej, z której korzystamy sporadycznie. Bank jednak nie będzie patrzył na to z jaką częstotliwością tejże karty używamy. Zaliczy ją na poczet naszych obciążeń, co wpłynie na obniżenie zdolności kredytowej. Warto zatem zatroszczyć się o takie – wydawać by się mogło – szczegóły.

Jeśli spłacamy jakiś kredyt i niewiele już rat zostało nam do oddania, postarajmy się w miarę możliwości jak najprędzej z tym tematem uporać. Poza tym warto także przeanalizować codzienne wydatki – jak się one mają do naszych dochodów. Może i w tym zakresie przydałyby się jakieś modyfikacje? Zawsze znajdą się jakieś wydatki, z których można zrezygnować lub też je ograniczyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Post Author: admin1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*